Jdi na obsah Jdi na menu
 


MOONSHOWER AND RAZORBLADES(87)

4. 2. 2005

Moonshover And Razorblades


 

Je to česká hudební událost roku. Původem táborské kapely Sunshine, která dostala nálepku, že je slavnější ve světě než doma, vydává celosvětově album Moonshower And Razorblades.

Tucet písní na nové nahrávce vzniklo už takřka před rokem, ale vydavatelství Custard renomované skladatelky Lindy Perry, s nímž Sunshine podepsali smlouvu na čtyři alba, z marketingových důvodů vyčkávalo na příhodnou dobu.

Bylo totiž třeba domluvit celosvětovou distribuci alba, které vychází jako první v Česku, poté v USA a až poté ve Velké Británii, a také natočit klip k prvímu singlu, skladbě Victim Is Another Name For Lover.

"Victim... je hodně electro s vlivem osmdedsátých let. Bavil nás použitý loop a baskytara, která je totálně jako Joy Division, i když ne úmyslně. Na to jsme přišli až potom," líčí charismatický zpěvák a kytarista Kay první hit, který má oslovit posluchače pomocí rádií.

Se spoluhráči Jiřím (kytary), Amakem (baskytara, syntetyzátory, programování) a Danem (bicím) vsází na electropunk s prvky psychedelie. Byť kapela vzešla z jihočeské hardcorové a undergroundové scény, album po albu se její tvorba stává přístupnější.

"Nová deska má několik vrstev. Je o hodně divočejší i jemnější než předchozí Necromance. Ale obě polohy jsou od sebe tak vzdáleny, že se mezi ně vešlo víc než kdy předtím. Album nabízí spoustu zábavy a temných zákoutí, kde se lehce ztratíš a zase najdeš," podotýká Kay.

Album Moonshower And Razorblades (v překladu Měsíční sprcha a žiletky) je plné svižných kytarových tracků s rytmickými smyčkami, které v půli rozděluje zadumaná balada Victoria's Secret Blackmail.

Ozdobou desky, která vznikala za producentské pomoci Bernda Burgdorfa (spolupracoval s Pink, Green Day, Tomem Waitsem) ve studiích ve slunné Kalifornii, je dusná skladba Neon Religion s "astmatickým" vokálem uznávaného triphopového muzikanta Trickyho.

Při pozornějším poslechu člověk v písničkách objeví inspirační zdroje, které kapela přiznává v promo materiálech. "Posloucháme mraky věcí, od hiphopu po punk," podotýká Kay.

O Joy Division už byla řeč. A následující výčet lze brát jako návod pro soukromou hru při poslechu: The Cure, Primal Scream, Depeche Mode, Bauhas, Sneaker Pimps, Placebo, Nine Inch Nails, Birthday Party či třeba Jane's Addiction.

Sunshine existují už jedenáct let, teď vydávají čtvrtou desku, mají za sebou už několik amerických, evropských či japonských turné s věhlasnými kapelami po velkých sálech - a doma se stále snaží širší veřejnost přesvědčit.

S albem Moonshower And Razorblades, které oficiálně vychází 7. února, přichází rozhodující útok. Ovšem v estrádách na Sunshine nenarazíte. "Nesledujeme je. A pokud ano, jen pro pocit trapnosti, který je občas třeba vnitřně zažít, aby se člověk ujistil, že by sám nikdy nic takového neudělal," tvrdí Kay.

Sunshine se poslední rok snaží prosadit spíše pomocí svých energických a divokých koncertů, o které je čím dál větší zájem. Na podporu nového alba přichystala osm koncertních zastávek. Turné začíná 4. února v Pardubicích a přes Plzeň, Prahu, Ostravu, Uherské Hradiště, Brno a Liberec zavede kapelu 19. února až do Českých Budějovic.

Zdroj: iDnes.cz