Jdi na obsah Jdi na menu
 


klub Roxy Praha

19. 4. 2007

Sunshine vyprodali Roxy

Autor: Jiří Březina

Plakáty členů kapely Sunshine s králičími hlavami lákaly fanoušky na čtvrtek 19.dubna 2007 do Klubu Roxy. Aktuální turné nazvané „Who Will Raise The Rabbits?“ navazuje na nedávné vydání alba „Dreamer“, Praha byla osmou zastávkou. Ke skvělému zážitku přispěla i výborná předkapela Anyway.

Téměř půlroční odmlku Sunshine ukončilo datum 26.3.2007, kdy bylo uvedeno na trh nové album nazvané „Dreamer“. Set 11 písní se významně odlišuje od předchozí tvorby. Album vyzní hravě, náladově, pocitově, někdy až mysticky pohádkově. První přehrání většině asi vyrazí dech a položí otázku: „Jsou tohle opravdu Sunshine?“. K pochopení a proniknutí do nitra je však potřeba více poslechů – pomůže i pohled do zdařilého bookletu, který vede k zamyšlení nad texty. Každopádně se našlo pár škarohlídů (možná právě těch prvo-poslechových), kteří s úsměvem zaškatulkovali Sunshine do šuplíku s nápisem pop-rock. Odsoudili album, které neslyšeli živě – a to je zásadní chyba!

Turné Who Will Raise The Rabbits? začalo 11.4.2007 v Českých Budějovicích koncertem, který měl potvrdit nebo vyvrátit všechna očekávání – a to nejen fanoušků, ale i samotné skupiny, která na 5 měsíců zmizela z pódií. Lehká nervozita z počátku tour se rozplynula, zůstalo jen gro – energická i energeticky náročná show, jak ji známe z dob minulých. Sunz si naplánovali velký výkon – 15 koncertů během 17-ti dnů. Od premiérových Českých Budějovic byla Praha osmým koncertním místem v obdivuhodných osmi dnech.

Večer zahájili mělnicko-pražští Anyway. Zavál dost silný vítr z krajin hard-core i punku, zpestřený například i foukací harmonikou. Možná zbytečně malý pohár (krátký set) byl vypit do dna. Anyway nadchli a připravili publikum na hlavní protagonisty večera písněmi z jejich nejnovější desky Dead End.

Po krátké pauze na úpravu pódia se návštěvníci vyprodaného Roxy začali tlačit dopředu - blíže k epicentru. Pískot plný očekávání ukončilo chvění membrán reproduktorů v rytmu elektro samplu Macabre Interlude (Funeral Of Broken Hearts). V průběhu tohoto songu se na pódiu sešli (opět za mohutné vřavy) Kay, Jirka, Amák i Dan. Plynulý přechod ke skoro pohádkové písni byl následovaný zabarveným pozdravem. Že v Roxy není nikdo, kdo by měl strach, ukázala skladba You (In Your Head)Fear. Přišla otázka, kterou frontman směroval směrem k publiku: „Do you live in a gheto? Do you live i a fucking gheto?“ – zdařilý úvod další písně Gheto. Vše v obrovském, pro Sunshine typickém, tempu – ten pocit zaznamenaly nejdříve přední řady, kam dopadal stříkající pot z pohybujících se muzikantů.

Dle playlistu přišlo na řadu i několik písní z minulého alba Moonshower and Razorblades, jako příklad poslouží Miss Karma Kkoma či What You´ve Got. Sunshine odmítli vzpomínat na starší alba, nezazněl ani často žádaný hit Velvet Suicide ze stejnojmenné desky. Sunshine nevyměkli, nezestárli, ale změnili se!

Očekávaný úspěch sklidil singlový počin Top! Top! The Radio!. Série svižných, rytmických a samozřejmě tanečních hitů shodila všechny pochybovače z popové misky vah – Sunz udělali zásadní krok a jak z reakcí návštěvníků koncertu vyplývá, nebyl špatným směrem. Nadšenému publiku se za odměnu dostalo trojitého přídavku, poslední zazněla skladba Keith Avenue 9 PM.

Pražské obecenstvo se projevovalo nadšeně, oproti Českým Budějovicím chybělo šílenství v podobě poga, ale rozhodně se projevovalo vášnivěji než plzeňští fanoušci. Oproti omlazenému publiku v ostatních městech (s extrémem v Táboře, odkud Sunshine pocházejí) bylo v Praze obecenstvo v průměru starší a připomínalo staré dobré časy české HC legendy. Mladí posluchači vidí v televizních hitparádách moderní skupinu a je dobře, že se přijdou podívat i na koncert – zbývá doplnit mateřské vychování tak, aby chodit nepřestali! Toť úkol nejen pro Sunshine …


Zdroj: mix.cz