Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sunshine: Nejsme šarádová kapela

13. 8. 2003

Sunshine: Nejsme šarádová kapela


Obrazek


Na nezájem tuzemských novinářů a hudebních kritiků si tak trochu postěžoval zpěvák skupiny Sunshine Kay alias Karel Buriánek. "Děláme si z toho legraci a v podstatě to nemá žádný podstatný vliv na naši hudební existenci," říká frontman Kay. "Jdeme si svojí cestou. Nejsme šarádová kapela." Na on-line rozhovor do iDNES dorazil nakonec sám bez nemocného baskytaristy A4. Vzhledem k tomu, že Kay není zvyklý používat českou klávesnici, odpovídal bez diakritiky.
Odpovědi člena Sunshine Karla Buriánka najdete ZDE.

I když skupina existuje už osm let, do povědomí tuzemského publika se výrazně zapsala až v poslední době, kdy zahrála na velkých hudebních festivalech jako Go Planet Roxy nebo Rock For People.

Táborská formace se v současné době připravuje na turné v Japonsku, kam odjíždí koncem srpna. Během devíti dnů zde odehrají sedm koncertů. Poté ihned míří do Los Angeles, kde začnou přípravy k natáčením nového, v pořadí patého alba.

Pro třicátníky z jižních Čech je hudba vlastně řehole, i když si nestěžují. „Je to hrozně špatně placená práce,“ říká zpěvák Kay.

„Někdy jsme čtvrt roku namačkaní rameno na rameni, spíme přes den v autě a najedeme sto tisíc kilometrů, občas nevíme, na čem budeme spát, ale stejně nás baví každý večer hrát.“

Existenční jistotu by pro Sunshine v nejbližší době měla znamenat nedávno uzavřená smlouva s kalifornskou nahrávací společností Custard Records. Její součástí je zavázek na natočení dvou desek, na kterých bude skupina spolupracovat s renomovanými producenty.

Nahrávání premiérového labelu bude probíhat ve studiích v Los Angeles od poloviny září do poloviny prosince letošního roku. Datum vydání nového CD bylo stanoveno přibližně na duben roku 2004.

Poté čtyřčlenný soubor natočí první oficiální videoklip a vydá se na turné po Spojených státech, Evropě, Austrálii a Novém Zélandu.

Ve skladbách Sunshine se prolínají motivy s psychadelickým podtextem rušenými punkovými výpady a trancovými bicími. Jejich vystoupení jsou založena na strhující pódiové show. Texty zpívají anglicky.

Poslední deska Sunshine Necromance (Digital Urban Records, Day After Records), která vychází z new wawe psaychedelie, sklidila velký ohlas ve Spojených státech. Z jejich písní je znát vliv skupin Joy Division, The Cure, Kraftwerk, Garyho Numana a punku.

Úspěšné bylo i jejich starší album Velvet Suicide. Singl Streamlined byl dokonce zařazen do soundtracku k filmu Blair Witch II.

Kapela se také letos musela vypořádat s odchodem baskytaristy s přezdívkou M3, pod jehož vlivem zněla skupina stále syntetičtěji a došlo to tak daleko, že v některých písních mlčela kytara.

„Nám se všechny ty efekty pořád líbí,“ vysvětluje Kay, „ale při koncertech je to problém, protože když se klub nedá dobře nazvučit, je z toho guláš. A tak jsme se vrátili ke kytarám.“

Zdroj: iDNES.cz