Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sunshine na prahu světa

24. 2. 2004

Sunshine na prahu světa


ObrazekMůže česká rocková kapela uspět v zahraničí? Odpověď dá již brzy skupina Sunshine, která vznikla v roce 1995 v Táboře a jež se uchytila ve Spojených státech. Sunshine, kteří dnes koncertují v pražském klubu Roxy, vydají na přelomu června a července album Moonshower And Razorblades, které má podporu uznávané firmy a bude mít celosvětovou distribuci.

Sunshine, kteří vyrostli na specifické hardcoreové scéně, se zaměřili na vystupování v Evropě a Americe. Tam si udělali spoustu hudebních přátel. Pověst o zajímavé kapele, která pumpuje do publika energii s nebývalou vitalitou a umí vyvolat i psychedelickou atmosféru, dorazila až k producentovi Rossi Robinsonovi.

Ten si pak zaletěl na koncert do Česka. Tenkrát z toho ještě nic nebylo. Ale o Sunshine se už v rockových kruzích vědělo, zvláště když se jejich nahrávka dostala na soundtrack k filmu Záhada Blair Wicth II.

Ve vlastní diskografii mají Sunshine čtyři alba, avšak s žádným z nich nespojují takové naděje jako s chystaným titulem Moonshower And Razorblades.

"Podmínky, které jsme měli při nahrávání, byly i v Americe nadstandardní. Máme výhodu, že jsme byli dlouho na turné a spousta kapel nás zná. Hodně nám pomohlo, že nás při rozhovorech jmenovali jako skupinu, jež na ně měla nějaký vliv nebo kterou uznávají. Měli jsme vynikající podmínky na to, abychom mohli dokázat, jestli za něco stojíme, nebo ne," říká zpěvák a kytarista Karel Buriánek, jenž žije střídavě v Česku a v Kalifornii.

Sunshine získali smlouvu s firmou Custard Records, jež vlastní zpěvačka a skladatelka Linda Perry, známá z kapely 4 Non Blondes.

V Los Angeles měli Sunshine k dispozici studio Swinghouse, ve kterém natáčely kapely Red Hot Chili Peppers, Linkin Park nebo zpěvačka Macy Gray. "Naším producentem se stal Němec Bernd Burgdorf, který žije dlouho v Americe. Produkoval spoustu punkových a hiphopových kapel, pak získal kredit na deskách Green Day, spolupracoval i s Tomem Waitsem," říká Buriánek.

Producent, kterého Sunshine označili za pátého člena kapely, zajistí i hosta: známého muzikanta a tvůrce Trickyho. "Zrovna jsme přemýšleli o tom, že k písni Neon Religion by mohl přispět Tricky. Kdyby mě tohle napadlo před dvěma lety, asi bych se zasmál. Ale producent řekl: Tak mu zavoláme. Člověku, který Trickyho zastupuje, jsme poslali nahrávku. Tricky se ozval překvapivě brzy a souhlasil. Přišel do studia a nazpíval svůj snímek. Neon Religion je docela ostrá věc, ale jemu se to líbilo," říká Buriánek.

Gramofonová společnost i koncertní management, se kterým Sunshine spolupracují, chce skupinu dostat na velké turné. "Oni dobře vědí, že jsme hlavně živá kapela, a budou se to snažit využít," říká Buriánek.

Po několika koncertech v Česku pojedou Sunshine do Ameriky. "Myslím, že jsme pro ně atraktivní. Nejsme pro ně typický anglosaský artefakt," tvrdí kapela. "Kdybychom měli spojit všechno, co lidi v naší muzice našli, popsali bychom celou stránku. Prostě, je pestrá," říká Karel Buriánek.

Zdroj: iDNES.cz